Ini Kamoze - Here Comes The Hotstepper
Ini Kamoze - Hotstepper
Ini Kamoze to jamajski piosenkarz reggae, który zaczął swoją karierę na początku lat 80. i zyskał sławę w 1994 roku dzięki przebojowi „Here Comes the Hotstepper”. Urodził się jako Cecil Campbell 9 października 1957 roku w Oracabessa na Jamajce. Jego matka, zła na ojca, zostawiła go w kartonowym pudełku u bramy innej kobiety w Kingston. Tam został wychowany przez panią Ette, która nadal uważa go za swojego syna. W młodości marzył o zostaniu lekarzem, ale porzucił szkołę i udał się do stolicy, gdzie zaczął interesować się muzyką.
Jego pierwszy singiel, „World Affairs”, ukazał się w 1981 roku. W 1983 roku wydał 12-calowy singiel „Trouble You A Trouble Me”/„General”. Jego debiutancki album, zatytułowany po prostu Ini Kamoze, został wydany w 1984 roku jako sześciośladowa mini-płyta przez Island Records. W notatkach do albumu opisał siebie jako „chudy... niezależny... sześcio-stopowy wegetarianin”. Album zawierał utwór „World a Music (Out in the Streets They Call It Merther)”, który został później zsamplowany przez Damiana Marleya w jego hicie z 2005 roku „Welcome to Jamrock”. Album został nagrany i wyprodukowany przez Sly and Robbie, z którymi Kamoze również koncertował międzynarodowo wraz z Yellowmanem i Half Pintem.
W 1988 roku jednak Kamoze praktycznie zniknął ze sceny muzycznej po chłodnym przyjęciu jego kolejnych wydawnictw. Założył własną wytwórnię, wydając album kompilacyjny Selekta Showcase, który zawierał popularny singiel Kamoze o tytule „Stress”. Cztery lata później wydał swój następny album, 16 Vibes of Ini Kamoze. W 1994 roku Kamoze wydał utwór, który stał się jego znakiem rozpoznawczym, „Here Comes the Hotstepper”. Przyjmując kolejny pseudonim z tytułu piosenki, Kamoze stał się znany jako „Hotstepper”, od jamajskiego slangowego określenia człowieka ściganego przez prawo. Utwór był pierwotnie nagrany z Philipem „Fatis” Burrellem i później zremiksowany przez Salaam Remiego, i początkowo znalazł się na kompilacji muzyki reggae Stir It Up, wydanej przez Epic. „Here Comes the Hotstepper” nie był całkowicie nową kompozycją, mając korzenie w piosence „Land of 1000 Dances”, która była numerem jeden na liście R&B dla Wilsona Picketta w 1966 roku i została po raz pierwszy nagrana przez Chrisa Kennera w 1962 roku i powtórzona w 1963 roku przez Fatsa Domino. Zremiksowana wersja utworu zawiera również linię basową z singla Taany Gardner z 1981 roku „Heartbeat”. Utwór pojawił się na ścieżce dźwiękowej do filmu satyrycznego o branży modowej Prêt-à-Porter. „Here Comes the Hotstepper” pozostaje jedynym hitem numer jeden Kamoze w USA (patrz Hot 100 No. 1 Hits of 1994). Sukces singla wywołał intensywną wojnę licytacyjną między kilkoma dużymi wytwórniami, które chciały go podpisać. Kamoze podpisał siedmioletni kontrakt z Elektra Records w listopadzie 1994 roku. Kariera Kamoze po tym punkcie kulminacyjnym obejmowała album kompilacyjny Here Comes the Hotstepper, który został wydany w 1995 roku przez Columbia Records (wbrew woli Kamoze), mniej więcej w tym samym czasie co jego pierwszy album dla Elektra, Lyrical Gangsta.
Ini Kamoze to artysta, który nie boi się eksperymentować i zmieniać swojego stylu. Jego muzyka łączy elementy reggae, dancehall, reggae fusion i hip hop. Jego teksty są często pełne humoru, ironii i społecznej krytyki. Jego głos jest charakterystyczny i rozpoznawalny, a jego flow jest płynny i zróżnicowany. Jego wpływ na muzykę jamajską i światową jest niezaprzeczalny, a jego piosenki są często samplowane i coverowane przez innych artystów.
Ini Kamoze to prawdziwy Hotstepper, który zawsze idzie do przodu i nie daje się złapać.
Komentarze
Prześlij komentarz